Galeria » Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu
Dnia 10 października 2009 r. o godz. 10:00 w Auli WSHiU odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2009/10. Uroczystość otworzyła swoim przemówieniem inauguracyjnym JM Rektor WSHiU prof. dr hab. Kamila Wilczyńska. Wykład inauguracyjny pt „Festina lente – Polska w przeddzień ożywienia” wygłosił dr Andrzej Bryt – prezes Międzynarodowych targów Poznańskich, b. wiceminister spraw zagranicznych. Podczas ceremonii odbyła się Immatrykulacja studentów pierwszego roku, wręczenie medali WSHiU, przemówienie przedstawiciela młodzieży akademickiej oraz wręczenie nagrody dla najlepszego studenta-sportowca.
W uroczystości udział wzięli gen. Gromosław Czempiński, zastępca szefa Służby Kontrywiadu Wojskowego, Andrzej Urbański, prezes WSHiU Lechosław Wiatrowski i wielu innych znakomitych gości.
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu to jedyna w Polsce uczelnia niepubliczna założona przez niezależną organizację samorządu gospodarczego. Kształci studentów z całej Polski, korzystając z tradycji i doświadczeń Założyciela - Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług. Kadrę dydaktyczną stanowią najlepsi wykładowcy oraz wybitni praktycy życia gospodarczego.
Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług, jest organizacją skupiającą małych i średnich przedsiębiorców z terenu Wielkopolski. Korzenie WSHiU sięgają początków XX wieku: to właśnie kupcy przyczynili się do powstania w 1926 roku Wyższej Szkoły Handlowej (obecnie Akademia Ekonomiczna), a później - do zorganizowania Międzynarodowego Targu w Poznaniu, który dał początek Międzynarodowym Targom Poznańskim. Do tych tradycji nawiązuje założona w 1997 roku Wyższa Szkoła Handlu i Usług.
Misja Uczelni
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu powstała z inicjatywy samorządnej organizacji kupieckiej, co w znacznym stopniu rzutuje na jej misję. Uczelnia kształcąc w specjalnościach usługowych przekazuje nie tylko określoną wiedzę i umiejętności zawodowe, ale stara się również wyrobić u studentów zrozumienie znaczenia i świadomości kultywowania etosu zawodu kupieckiego. Uczelnia utrzymuje ścisły kontakt z praktyką gospodarczą, traktując to jako nieodzowny element kształcenia. Zgodnie ze Statutem WSHiU podstawowym zadaniem Uczelni jest kształcenie wysoko kwalifikowanych kadr w zawodach związanych ze sferą handlu i usług, w szczególności zaś:
* kształcenie, w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i kwalifikacji zawodowych, na studiach podyplomowych i kursach doskonalenia zawodowego,
* kształcenie w celu przekwalifikowania,
* wychowanie studentów w duchu poszanowania praw człowieka, patriotyzmu, demokracji i odpowiedzialności za dobro społeczeństwa, państwa i własnego miejsca pracy,
* upowszechnienie postępu organizacyjnego, technicznego i technologicznego oraz promowanie wiedzy i regionu, w którym działa Uczelnia,
* prowadzenie badań naukowych oraz wdrażanie ich wyników w praktyce,
* dbanie o wszechstronny rozwój studentów.
W swojej działalności Uczelnia kieruje się zasadami wolności sumienia, wolności nauczania i badań naukowych.