Aktualności  »  Z życia NRZHiU

OGRANICZENIA W SPRZEDAŻY ALKOHOLU W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Z inicjatywy NRZHiU odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli: Polskiej Izby Handlu, Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie w sprawie przygotowywanego poselskiego projektu zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług reprezentował Prezes Zarządu pan Tadeusz Zagórski, Wiceprezesi pan Tadeusz Pankowski oraz pan Ghassib Kronfly ora Dyrektor NRZHiU pani Mariola Roguska-Kopańczyk.

Z wstępnych informacji wynika, że planowane zmiany w prawie najbardziej dotknęłyby handel drobnodetaliczny, dla którego sprzedaż wyrobów alkoholowych stanowi 40% obrotu. Restrykcje jakie zostałyby wprowadzone dotyczyłyby: ograniczenia ilości punktów sprzedaży alkoholu (sklepów), zakazu sprzedaży alkoholu powyżej 4,5% w godzinach 22-6, a także konieczność doposażenia sklepy w wewnętrzny monitoring.

Zaproponowane zmiany w opinii całego środowiska związanego z obrotem artykułami alkoholowymi są niewłaściwe i wręcz korupcjogenne. Liczba punktów sprzedaży nie ma wpływu na poziom konsumpcji alkoholu. Podobnie jest w przypadku wprowadzania limitów – wiąże się to z kupowaniem na zapas i zachęca do rozwoju szarej strefy. Bez wątpienia zwiększenie bezpieczeństwa publicznego jest celem nadrzędnym i oczywistym, ale jest to zadanie dla służb porządkowych w gminach. Żadne ograniczenia w dostępie do artykułów alkoholowym, nie zagwarantują zmian w kulturze i zwyczajach jego spożywania.

Dalsza dyskusja całego środowiska powinna zacząć się od wypracowania pewnej spójnej koncepcji zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi; sprzyjającej polskiej gospodarcze i polskim sklepom, a także szeroko pojętej edukacji i profilaktyki.