Aktualności  »  Prawo dla Przedsiębiorcy

WAŻNE ZMIANY W PIT: PRACODAWCA NIE ROZLICZY JUŻ PODATNIKA

Formularze PIT-20 i PIT-12 już nie obowiązują. Te dotyczyły możliwości rozliczenia pracownika przez płatnika. Podatnik, który uzyskiwał dochody tylko u jednego pracodawcy mógł do tej pory skorzystać z pomocy zakładu pracy przy wypełnieniu deklaracji. Od tego roku będzie musiał rozliczyć się sam, lub poprosić o to urzędników.

Chodzi o nowelę ustawy o PIT z dnia 9 marca 2017 roku, na mocy której ustawodawca likwiduje druki PIT-40 i PIT-12. Podatnik może rozliczyć się zatem samodzielnie lub wnioskować o pomoc do skarbówki.

Likwidacja PIT-40 i PIT-12

Ustawa likwiduje art. 37, zgodnie z którym płatnik, na żądanie podatnika, był zobligowany do rozliczenia go z fiskusem. Do tej pory podatnik, który osiągał dochody u jednego pracodawcy, mógł przekazać mu formularz PIT-12. Jest to wniosek o sporządzenie zeznania przez płatnika na żądanie pracownika. Wówczas pracodawca zobowiązany był przyjąć wniosek od pracownika, sporządzić zeznanie i rozliczyć go z fiskusem przesyłając druk PIT-40.

Ustawodawca informuje o spadku popularności tych formularzy, stąd decyzja o ich likwidacji. Ta jednak ma na celu odciążenie płatników, a tym samym nie pozbawia podatników skorzystania z pomocy. Ustawodawca proponuje bowiem alternatywę – pomoc urzędnika w rozliczeniu PIT.

Źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1096031,pracodawca-nie-rozliczy-podatnika-pit-40-pit-12.html