Aktualności  »  Prawo dla Przedsiębiorcy

ZEZNANIE ŚRODOWISKOWE – TERMIN MIJA 31 MARCA

Zeznanie środowiskowe jest dokumentem, który musi przygotować każdy przedsiębiorca posiadający samochód służbowy. W przypadku częstego korzystania z firmowego środka transportu właściciel firmy musi liczyć się także z ewentualną opłatą środowiskową.

Prawo to nie jest jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców. Ci, którzy jeżdżą najmniej muszą tylko przygotować dokumenty i trzymać je w wśród pozostałych dokumentów firmowych. Jeśli wyliczona opłata wynosi 100-800 zł, właściciel firmy musi jedynie wysłać zeznanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego, ale bez płatności tej kwoty. Jedynie największe podmioty na rynku, których koszt jest wyższy niż 800 zł, są zobowiązane do zapłaty.

Opłatę wylicza się na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska oraz rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wykazów zawierających informacje o zakresie korzystania ze środowiska. Przedsiębiorca musi wyliczyć ile ton paliwa spalił jego pojazd służbowy w ciągu roku. Na tej podstawie określa się wysokość opłaty.

Do przeliczenia niezbędna jest wiedza na temat ilości litrów spalonych przez samochód. Następnie trzeba przemnożyć to przez przelicznik gęstości każdego z paliw. W przypadku benzyny jest to 0,755 kg/l, przy oleju napędowym 0,84 kg/l, a w przypadku gazu LPG 0,5 kg/l. Do tego dochodzi przelicznik jednostkowy w zależności od klasy czystości spalin Euro (aktualnie obowiązuje klasa Euro6).

Źródło: http://www.poradnikhandlowca.com.pl/aktualnosci-producenci/zeznanie-srodowiskowe-termin-mija-31-marca