Aktualności  »  Wiadomości prasowe

UNIA ZAKAZUJE PLASTIKOWYCH PRZEDMIOTÓW JEDNORAZOWYCH

Komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję zakazującą produkcji jednorazowych przedmiotów z plastiku od 2021 r. Na liście znalazły się m.in. patyczki higieniczne, plastikowe torby foliowe, słomki czy sztućce.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych także mieszadełka do napojów, pojemniki do fast foodów oraz plastikowe talerze. W dalszej perspektywie, do 2025 r. państwa członkowskie będą zobowiązane do ograniczenia produkcji takich wyrobów, jak: pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Ponadto mają zostać opracowane plany zachęcające konsumentów do korzystania z produktów wielokrotnego użytku oraz tych, które mogą być poddane recyklingowi.

Europarlamentarzyści poparli również ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, zwłaszcza filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50% do 2025 r. i 80% do 2030 r. Państwa członkowskie będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października br. w Strasburgu.

http://www.poradnikhandlowca.com.pl/aktualnosci-detalhurt/unia-zakazuje-plastikowych-przedmiotow-jednorazowych