Aktualności  »  WAŻNE DLA PRZEDSIĘBIORCY

NAJPIERW DOSTANIEMY PARAGON, POTEM ZAPŁACIMY. REWOLUCJA W HANDLU

Jeśli plany ministerstwa finansów wejdą w życie, czeka nas prawdziwa rewolucja w robieniu zakupów. Resort chce, by klienci otrzymywali dowód zakupu, m.in. Paragon, jeszcze przed przyjęciem zapłaty - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

To kolejny pomysł rządu na uszczelnienie systemu VAT.

"Rzeczpospolita" opisuje projekt rozporządzenia z 5 listopada 2018 r. W sprawie kas rejestrujących (fiskalnych). Wynika z niego, że wystawianie i wydawanie paragonu będzie konieczne bez żądania nabywcy przed przyjęciem należności, bez względu na formę płatności.

"Chce, żeby miliony paragonów z setek tysięcy kas fiskalnych trafiały do rąk konsumentów jeszcze przed zapłatą. Do tego kasjerzy mają składać oświadczenie m.in. O tym, że wiedzą, co grozi za nieprzestrzeganie zasad ewidencjonowania na kasach".

Eksperci krytykują

Wojciech Zajączkowski z Uniwersytetu Łódzkiego, zwraca uwagę że proponowane przez resort finansów rozwiązanie jest niezgodne z prawem krajowym i unijnym. - (...) Żeby mówić o sprzedaży, musi ona nastąpić, musi być zapłata i wydanie zakupów – tłumaczy w rozmowie z dziennikiem.

"Rz" pisze, że zmiana ma wejść od 1 stycznia 2019 r. - A to oznacza konieczność zmiany wszystkich systemów komputerowych związanych z obsługą transakcji sprzedaży w każdym polskim sklepie. Resort finansów chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że do końca roku zostało kilkanaście dni.