Aktualności  »  Z życia NRZHiU

TARCZA ANTYKRYZYSOWA – PAKIET OSŁONOWY DLA GOSPODARKI

Pakiet antykryzysowy, który przedstawił w środę rząd, podzielony jest na pięć głównych części. Jego szacunkowa wartość to ok. 212 mld zł – powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Mateusz Morawiecki. Plan zakłada m.in. odsunięcie płatności ZUS, przejęcie przez państwo finansowania części wynagrodzenia w firmach czy jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu.

Premier zapowiedział w środę m.in. system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy

Jak dowiedział się Business Insider Polska, na pokrycie kosztów planu ratunkowego z budżetu państwa ma pójść 61,3 mld zł

Oznacza to skokowy wzrost deficytu finansów publicznych, ale w obecnej sytuacji było to do przewidzenia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę na Facebooku, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2.

Jak tłumaczył później podczas konferencji prasowej, pakiet antykryzysowy podzielony jest na pięć głównych części:

- bezpieczeństwo pracowników;

- finansowanie przedsiębiorstw;

- ochrona zdrowia;

- wzmocnienie systemu finansowego;

- program inwestycji publicznych.

Premier zapowiedział, że przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Z kolei samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł. Pakiet przewiduje też, że pracownicy mogą skorzystać z wakacji kredytowych w bankach. Polacy skorzystają ponadto z przesunięcia terminu deklaracji PIT do końca czerwca.

W pakiecie są rozwiązania antylichwiarskie, walka z cenami, które są wyższe niż jeszcze niedawno. To jest żerowanie na pandemii – ocenił Morawiecki. Poinformował też, że "jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie".

Plan ratunkowy rządu zakłada również m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz rozwiązania o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Ponadto rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenie w sprzęt.

Jak zapowiedział premier, powstanie też fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł na inwestycje publiczne, m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację i modernizację szkół oraz transformację energetyczną. – Proponujemy ponadto pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jako ochrona naszych depozytów bankowych, żeby Polacy czuli się bezpiecznie i by pieniądze były w bankomatach. One są i będą – podkreślił.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował Business Insider Polska, że na pokrycie kosztów planu ratunkowego z budżetu państwa ma pójść 61,3 mld zł. Reszta tej kwoty to m.in. gwarancje zapewnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

O tym, że potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i dla pracowników mówił też obecny na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda. – Pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy, pakiet ten w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany – stwierdził i dodał, że program, przelany na teksty ustaw, musi być gotowy jeszcze w tym tygodniu.

Jak zaznaczył, w pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców jest m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy.

Prezydent przyznał też, że "w związku z koronawirusem nie unikniemy deficytu budżetowego". – Wszyscy wiemy, co się dzieje, więc widać, że sytuacja będzie trudniejsza i warunki się pogorszą – powiedział.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.