Aktualności  »  Prawo dla Przedsiębiorcy

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) to realizacja zapowiedzi rządu dotyczącej wprowadzenia wolności gospodarczej w Polsce. Wprowadzane zmiany stanowią bezprecedensowy krok w stronę ułatwień, których celem jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Koncentrują się one wokół trzech obszarów: „jednego okienka”, „zero okienka” oraz ograniczenia kontroli w przedsiębiorstwach.

Zdaniem wiceministra Adama Szejnfelda pomysł „jednego okienka” (zgodnie z ustawą wszedł w życie 31 marca br.) umożliwia osobom chcącym założyć firmę, składanie jednego wniosku rejestrującego działalność gospodarczą. Do tej pory trzeba było złożyć cztery. Jak podkreśla wiceminister Szejnfeld, w ten sam sposób  można również zgłaszać zmiany w działalności firmy. „Jedno okienko” będzie rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia autorskiego pomysłu wiceministra a mianowicie – zasady „zero okienka”.

Koncepcja „zero okienka” (wejdzie w życie 1 lipca 2011 r.) to z kolei system, który pozwoli na założenie firmy przez Internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Proces rejestracji będzie szybki i prosty:

  • przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek, tzw. wniosek zintegrowany,
  • składa go przez Internet (z podpisem elektronicznym) lub w dowolnym urzędzie gminy,
  • rejestracja odbywa się natychmiast, bez zbędnej zwłoki (dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego),
  • system informatyczny przekazuje dane urzędom zajmującym się rejestracją działalności gospodarczej.

Informacje z wypełnionych przez firmy wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, w której znajdą się informacje o firmach. Zostanie ona dodatkowo zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych organów. W zamyśle wiceministra Szejnfelda, CEIDG ułatwi ponadto wzajemne kontakty przedsiębiorców, przyspieszając wymianę handlową między firmami działającymi w różnych częściach kraju.

Ponadto nowelizacja ustawy o SDG w rewolucyjny sposób porządkuje przepisy regulujące prowadzenie kontroli działalności gospodarczej i zmienia pod tym kątem aż 58 ustaw. Prezentuje zupełnie nowe podejście do przeprowadzania kontroli w firmach. Kluczowa zmiana dotyczy przede wszystkim określenia przedmiotu kontroli - ustawa wskazuje, że nie powinien być nim przedsiębiorca, a jedynie wykonywana przez niego działalność gospodarcza.

Główne założenia dot. kontroli w firmach sprowadzają się m.in. do: skrócenia czasu ich trwania, wprowadzenia zakazu jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy, a także wprowadzenia sankcji wobec urzędu, w przypadku kontroli niezgodnej z prawem.

***

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to jeden z 30 projektów „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanego pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.

I etap nowelizacji został przyjęty przez Sejm i podpisany przez  Prezydenta. Przepisy weszły w życie w dniu 20 września 2008 r. Wprowadziły m.in. ułatwienia w zawieszaniu działalności gospodarczej i obowiązek przyjęcia przez urząd nawet niekompletnych dokumentów, rozszerzyły możliwość wydawania wiążących interpretacji prawa oraz zniosły możliwość żądania dokumentów nie przewidzianych prawem.

II etap nowelizacji został podpisany przez Prezydenta 9 stycznia br. Wszedł już w życie.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie innych ustaw (I etap)

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki
(pobierz plik .pdf)

Etap: Ustawa weszła w życie w dniu 20 września 2008 r.

Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (II etap)

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki, dostępna jest na stronie:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20090180097

Etap: Ustawa weszła w życie w dniu 7 marca 2009 r.

Źródło: http://www.mg.gov.pl/Reforma+Regulacji/Uproszczenie+krajowych+aktow+prawnych/Pakiet+na+rzecz+przedsiebiorczosci/Swoboda+dzialalnosci+gospodarczej