Kategorie
Aktualności » Nowości prawne
Pomoc de minimis dla przedsiębiorcy
Pomoc de minimis udzielana w ramach pomocy publicznej jest formą korzyści finansowej, udzielanej przedsiębiorcy przez państwo ze środków państwowych. Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, niezależnie od formy prawnej i źródeł finansowania może ubiegać się o taką pomoc; w tym także taki, który prowadzi działalność nie nastawioną na zysk (czyli np. stowarzyszenie lub fundacja). Warto przypomnieć, że statusu przedsiębiorcy nie traci osoba, która np. okresowo zawiesiła działalność gospodarczą.
Pomoc de minimis może być udzielona na: rozłożenie na raty płatności podatku lub odsetek, umorzenie zaległości podatkowych i ZUS-wskich ( w tym także odsetek) , dopłatę do oprocentowania kredytów bankowych, umorzenie kosztów egzekucyjnych, zwolnienie w opłatach podatku od nieruchomości.
Łączna wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy w okresie 3 lat nie może przekroczyć równowartości 200.000 euro. Warto jednak podkreślić, iż nie może ona zostać udzielona przedsiębiorcy, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, i sytuacja ta nie ma charakteru przejściowego.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311)
oprac. Anita Jankowska