Aktualności  »  Wiadomości prasowe

350 TYSIĘCY PRZEDSIĘBIORSTW NIE DAŁO SOBIE RADY NA KRYZYSOWYM RYNKU

Oprócz 99,7 tys. firm, które zawiesiły działalność, w 2012 r. ponad 252 tys. przedsiębiorstw zostało wyrejestrowanych. W sumie w 2012 r. z biznesowej mapy Polski zniknęło ponad 350 tys. podmiotów.

Dlaczego tak dużo? – Mamy niezwykle słaby popyt krajowy. To sytuacja wyniszczająca zwłaszcza dla drobnych firm – twierdzi Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodaje, że z realnym spadkiem popytu krajowego mamy do czynienia już trzy kwartały. Kurczy się więc rynek zbytu dla przedsiębiorstw.

Z danych GUS wynika też, że w ubiegłym roku zarejestrowano ponad 358 tys. nowych firm – o 3,5 proc. więcej niż w 2011 r. Wiadomo jednak, że część z nich nie utrzyma się na rynku, a sam wzrost wynikał głównie z tego, że urzędy pracy miały więcej środków na finansowe wsparcie bezrobotnych, którzy chcieli założyć własny biznes. Przy pomocy pośredniaków powstało ponad 40 tys. firm – o 13 tys. więcej niż w 2011 r. Jednocześnie firmy tworzone były dzięki funduszom pochodzącym z Unii. – Nowych firm jest nieco więcej również dlatego, że część osób dostrzegła nisze rynkowe, na których można zarabiać w okresie spowolnienia gospodarczego – uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Ale byli z pewnością i tacy, którzy stworzyli firmy z desperacji, bo nie mogli znaleźć etatu i we własnym biznesie dostrzegli szansę na zarobek.

Wzrost przedsiębiorczości nie powstrzyma jednak niekorzystnych zmian na rynku pracy. – Nowe firmy nie zrekompensują traconych miejsc pracy w firmach, które są zamykane lub ograniczają aktywność – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Banku. Możliwe więc, że spełnią się najbardziej pesymistyczne prognozy, według których w końcu tego roku stopa bezrobocia wzrośnie do nawet 14,7 proc.

Kiedy ZUS może ulżyć przedsiębiorcy

Umorzenie zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne:

● aby je uzyskać, przedsiębiorca musi wystąpić z wnioskiem do ZUS,

● organ rentowy samodzielnie decyduje o udzieleniu ulgi,

● podstawą do umorzenia jest całkowita nieściągalność długu, jednak nie może ono nastąpić względem składek należnych za pracowników w tej części, która jest przez nich finansowana,

● może nastąpić mimo braku całkowitej nieściągalności z uwagi na ważny interes przedsiębiorcy, dotyczący jego sytuacji rodzinnej i majątkowej,

● umorzenie ze względu na sytuację rodzinno-majątkową nie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych, niebędących równocześnie płatnikami składek.

Układ ratalny/odroczenie terminu płatności:

● aby je uzyskać, przedsiębiorca musi wystąpić z wnioskiem do ZUS,

● decyzję o udzieleniu ulgi podejmuje organ rentowy, ale jej wykonanie następuje w formie zawartej z przedsiębiorcą umowy,

● o pozytywnej decyzji ZUS decydują względy gospodarcze lub inne przyczyny zasługujące na uwzględnienie,

● znaczenie mają także możliwości płatnicze dłużnika i stan finansów ubezpieczeń społecznych,

● z tytułu udzielenia ulgi organ nakłada opłatę prolongacyjną, która stanowi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę,

● ulgi te nie mogą być stosowane względem składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących ich płatnikami.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna nr 55 z dn. 19.03.2013 r.