Aktualności  »  Prawo dla Przedsiębiorcy

JEDNO OKIENKO W SIEDEM DNI

Składający wniosek w sądzie rejestrowym nie będzie musiał dołączać wymaganych obecnie zgłoszeń dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS.

W praktyce wpis przedsiębiorcy w Krajowym Rejestrze Sądowym oznaczać będzie rozpoczęcie działalności, w tym gospodarczej.

Takie zmiany przewiduje projekt noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw autorstwa ministra sprawiedliwości. Wczoraj przyjął go rząd.

Po wpisaniu do KRS dane zostaną przekazane drogą elektroniczną do GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, a w efekcie automatycznie zostaną nadane numery REGON i NIP. Oznacza to, że urzędy między sobą wymienią dane dotyczące przedsiębiorcy.

Sąd rejestrowy, doręczając przedsiębiorcy odpis postanowienia o wpisie do KRS, dołączałby do niego zaświadczenie z nadanymi numerami REGON i NIP.

Projektodawcy liczą, że skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie REGON i NIP ułatwi rozpoczynanie działalności gospodarczej – to cel nowelizacji.

Ograniczone zostaną jednocześnie obowiązki zgłoszeniowe przedsiębiorców w zakresie tzw. danych uzupełniających, czyli potrzebnych urzędom skarbowym, GUS i ZUS. Przedsiębiorca będzie je zamieszczał na jednym formularzu i składał w urzędzie skarbowym w ciągu 21 dni od wpisu do KRS, a urząd przekaże je GUS i ZUS. Składanie tych danych nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia przez zarejestrowanego działalności.

Krótko mówiąc, nowela ma zmodyfikować tzw. jedno okienko, które funkcjonuje od końca marca 2009 r., ale bez oczekiwanych efektów. Nowe regulacje mają skrócić rozpoczęcie działalności gospodarczej z ok. 25 dni do siedmiu dni.

Rząd chce, żeby nowe regulacje weszły w życie 1 października 2014 r. Wcześniej ustawa musi przejść całą procedurę ustawodawczą. Etap legislacyjny trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita z dnia 08.01.2014 r.